Výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov prinesie do Tihányiovského kaštieľa viac ako 30 živých exotických exemplárov.

Viac ako tri desiatky živých druhov vzácnych a exotických exemplárov zo všetkých kútov sveta prinesie svojim návštevníkom výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Tá bude verejnosti prístupná od piatku 1. októbra do stredy 22. decembra v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.

Živé exotické druhy pavúkov a škorpiónov, ktoré pôvodne pochádzajú z najrôznejších kútov sveta, budú môcť už od piatku 1. októbra vidieť návštevníci výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.

Výstavu, ktorá bude verejnosti prístupná až do stredy 22. decembra, pripravil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spolu so Stredoslovenským múzeom, spoločnosťou ARANEUS a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko

„Cieľom výstavy je spopularizovať pre niekoho  nie príliš atraktívne druhy a odbúrať strach, ktorý je v mnohých z nás prirodzene zakorenený. Počas výstavy sa návštevník dozvie, že  väčšina z vystavovaných druhov nie je pre človeka nebezpečná a živí sa prevažne hmyzom, článkonožcami, menšími plazmy a hlodavcami. Ako potrava pre väčšinu z nich budú v Tihányiovskom kaštieli slúžiť cvrčky. Počas výstavy budú mať návštevníci možnosť vidieť ako tieto druhy lovia, kŕmia sa a budú ich môcť vidieť pri ich bežných činnostiach. Živočíchy budú v sklených teráriách na ktorých budú umiestnené stručné popisy,“ hovorí vedúci Oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Medzi najväčšie lákadlá výstavy patria veľké, nádherne sfarbené vtáčkare, vrátane jedného z najväčších vtáčkarov sveta (Theraphosa stirmi), ktorého dĺžka tela s rozpätím nôh môže dosahovať až 25 centimetrov. Na výstave sa tiež predstaví jedna z najväčších mnohonôžok (Archispirostreptus gigas) s celkovou dĺžkou 38 centimetrov či najväčší škorpión Severnej Ameriky (Hadrurus arizonennsis), ktorého telo dorastá až do dĺžky 14 centimetrov.

Návštevníci uvidia aj neslávne známu snovačku jedovatú, prezývanú čierna vdova, ktorej jed je veľmi silný. Výstavu podporil Banskobystrický samosprávny kraj 12-tisíc eurami a počas jej trvania budú cez pracovný týždeň pripravené tvorivé dielne pre školy, počas víkendu aj pre rodiny s deťmi,“ doplnil Peter Černek.

Výstava je verejnosti prístupná od utorku do piatku v čase od 9:00 do 17:00 a počas víkendov od 13:00 do 17:00.

Cena základného vstupného sú 4 eurá, senior, študent, dieťa (od 6 rokov), ZŤP zaplatí 2 eurá. Rodinné vstupné (2 dospelí a 3 deti) je 10 eur.

Menu