Rakytovo – vodný žľab

Vedeli ste, že je jediný zachovaný a stále funkčný vodný žľab na Slovensku i v Európe? Slúžil na splavovanie rovnaného dreva. Nachádza sa v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci.

Vodný žľab v dĺžke 2 450 m vybudovali v 19. storočí a drevo po ňom plavili spravidla v jarnom, na vodu bohatom období. Žľab je vyrobený výlučne z dreva smreka alebo jedle. V priečnom reze má žľab tvar korýtka.

Umiestnený je prevažne v koryte potoka a neustále pretekajúca voda zabraňuje zahnívaniu drevenej konštrukcie. Vodný žľab Rakytovo bol v roku 2000 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Dolný Harmanec GPS: N48°49’2” E19°2’43

Foto: OOCR Stredné Slovensko
Mapa

Badínsky prales

Láka Vás prechádzka v nedotknutej prírode mohutných stromov? Badínsky prales patrí medzi NAJstaršie chránené územia na Slovensku.

Biotop tvorí vzácna, človekom len minimálne dotknutá pralesová jedľová bučina. Prales navštívil v roku 2000 princ Charles a to kvôli vzácnym brestom, ktoré tu rastú.

Okrem jedinečnej flóry sa v lokalite vyskytujú i rôzne zriedkavé druhy živočíchov, napríklad rys ostrovid, medveď hnedý či vlk dravý. Okrajom Badínskeho pralesa – mimo najprísnejšieho ochranného pásma – vedie asi 1 km dlhý náučný chodník prístupný širokej verejnosti.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Malachov
GPS: N48°41’19” E19°3’4”

Foto: Obec Badín
Mapa

Poľana – vyhasnutá sopka

Je NAJväčšia vyhasnutá treťohorná sopka na Slovensku a jedna z najväčších v Európe vôbec. Patrí k jedným z NAJvzácnejších komplexov Slovenska.

Viete, že Poľana je pozostatkom mohutnej sopky s priemerom 18 kilometrov ? Jej kompaktný charakter sa síce nezachoval, lebo zvetrávanie spôsobilo masívny odnos menej odolných častíc, ale dodnes je NAJkrajším príkladom pôvodných vulkánov u nás.

Zaujímajú Vás adrenalínové športy? Okolo Poľany je vyznačený 127 kilometrov dlhý okruh pre horské bicykle. Trasa je náročná a rekreačným cyklistom sa odporúča naplánovať si na jej absolvovanie aspoň dva dni. V teréne je značená zelenou značkou.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Detva, Hriňová
GPS: N48°39’21” E19°30’9”

Foto: www.am13photo.com
Mapa

Vrch Hrb

Viete že približne 20 km od Banskej Bystrice sa nachádza geografický stred Slovenska? Je ním severný vrchol Vepra – vrch Hrb s nadmorskou výškou 1254,7 m. Vrchol Hrbu tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Rovnako výhľad, ktorý sa z vrcholu otvára na všetky svetové strany (s výnimkou juhu), uchváti každého.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Ľubietová
GPS: N48°44’47” E19°21’46”

Foto: Obec Ľubietová
Mapa

Hronsek

Ak ste ešte nenavštívili drevený kostolík v Hronseku, je najvyšší čas to zmeniť! Evanjelický drevený artikulárny kostolík je NAJvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Horehroní, dokonca zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO z roku 1726. Zaujímavosťou je, že je postavený bez jediného klinca a musel spĺňať určité prísne kritériá, ako napríklad, že musel byť postavený bez veže a do roka. Súčasťou areálu je aj drevená zvonica.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Hronsek
GPS: N48°39’9” E19°9’24”

Foto: Staudinger
Mapa

Špania Dolina

Vedeli ste, že Španiu dolinu zaradili medzi 29 NAJkrajších miest v strednej Európe? Lokalitou európskeho významu sa Špania Dolina stala aj v 15. storočí, v čase fungovania Thurzovsko – Fuggerovskej spoločnosti. Významná je v prvom rade baníckou tradíciou, špaňodolinskou čipkou a banským orlojom. Počuli ste, že aj Krištof Kolumbus mal medené prúty z tejto doliny? Našli ich na lodi keď zablúdil a zakotvil na Kube.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Špania Dolina
GPS: N48°48’27” E19°8’2”

Foto: Miroslav Turek
Mapa

Pustý hrad

Pustý hrad je tiež známy ako Zvolenský hrad a skladá sa z 2 častí: Horného a Dolného hradu. Vedeli ste, že patrí k NAJrozsiahlejším hradom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe? Rozprestiera sa na ploche 4,7 ha. Prekvapí Vás svojou rozlohou, ktorá je porovnateľná so Spišským hradom. Najvýznamnejším stavebným objektom na Pustom hrade je obytná veža (donjon) Dolného hradu, ktorá sa svojim pôdorysom 20 x 20 radí medzi NAJväčšie stredoveké rezidenčné stavby v strednej Európe. Zaujímavosťou hradu je výborne prepracovaný vodovodný systém zo záveru 13. storočia s NAJväčšou hradnou cisternou na Slovensku. V 13. storočí bol NAJviac navštevovaným hradom kráľmi Uhorska na území dnešného Slovenska.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Zvolen, Zvolen
GPS: N48°33’43” E19°7’7”

Foto: OOCR Stredné Slovensko
Mapa

Špaňodolinský banský vodovod

Unikátny historický vodovod postavený v 16. storočí. Viete že je NAJstarší a NAJdlhší banský vodovod na Slovensku? Mal v minulosti dĺžku viac ako 40 kilometrov a privádzal vodu do baní v Španej Doline a okolí až spod Prašivej v Nízkych Tatrách.
V súčasnosti možno trasu vodovodu sledovať vďaka technickým úpravám terénu, ako sú zárezy, skalné galérie, násypy a kamenné múry.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Špania Dolina
GPS: N48°48’27” E19°8’2”

Foto: Staudinger
Mapa

Thurzovsko – fuggerovská spoločnosť

Ján III. Thurzo bol v roku 1496  majiteľom alebo nájomcom všetkých baní v Starých Horách, Pieskoch a Španej Doline. Aby získal dostatočný kapitál, spojil sa s hornonemeckým obchodným domom Fuggerovcov. Spolu utvorili na strednom Slovensku mediarsky podnik, ktorý v 1. polovici 16. storočia nemal obdobu a ktorý bol jedným z NAJväčších producentov medi na svete. Spoločnosť vyťažila v čase najväčšieho rozmachu vyše 1500 ton medi ročne. V súčasnosti pripomína niekdajšiu slávu Thurzovsko – fuggerovskej spoločnosti Thurzov dom.  Bol sídlom správy thurzovsko-fuggerovskej mediarskej spoločnosti Ungarisches Handel v rokoch 1492 až 1540. Nachádza sa na námestí SNP v Banskej Bystrici a je súčasťou expozície Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Na prízemí domu je unikátna miestnosť s valenou klenbou, s freskami z druhej polovice 15. storočia, tzv. „zelená sieň”.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Banská Bystrica
GPS: N48°44’11” E19°8’46”’

Foto: Stredoslovenské múzeum
Mapa

Vidiecke ranogotické kostolíky:


Čerín – Kostol sv. Martina

Čo ukrýva tento kostolík? NAJväčšou vzácnosťou sú ranogotické fresky, ktoré pochádzajú zo 14. a 15. storočia. Za najstaršie fresky sa považujú polpostavy prorokov v kruhových medailónoch na vnútornom líci triumfálneho oblúka (datované do prvej štvrtiny 14. storočia – čiže tesne po vybudovaní kostola). Nachádza sa na nich Kristologický výjav zobrazujúci narodenie Ježiša Krista, jeho utrpenie a pietu s Bolestnou Matkou, ktorá v náručí drží mŕtve telo Ježiša. Pri kostole stojí drevená zvonica zo 17. storočia.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, obec Čerín
GPS: 48.660128695, 19.244275689

Foto: OOCR Stredné Slovensko
Mapa

Zolná – Kostol sv. Matúša

Tento rímskokatolícky kostol sv. Matúša sa zapisuje medzi NAJstaršie a zároveň aj NAJmalebnejšie kostoly v regióne. Kostol sv. Matúša je malý jednoloďový ranogotický kostol, ktorý vo svojom interiéri ukrýva gotické nástenné maľby. Tušili ste, že tento kostolík navštívil britský princ Charles v roku 2000?

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, obec Zolná
GPS: 48.602144242, 19.225113988

Foto: OOCR Stredné Slovensko
Mapa

Harmanecká jaskyňa

Počuli ste, že sa nazýva aj Biela jaskyňa? Tento názov jej dali vďaka snehobielemu sfarbeniu. Jaskyňa sa vyznačuje mohutnými dómami, komínmi a priepasťami. Najkrajšou výzdobou vyniká Biely dóm a Klenotnica. Jaskyňa je bohatá na výskyt mäkkého sintra i množstvom žijúcich netopierov.  Radí sa k NAJvýznamnejším jaskyniam na Slovensku.

Viac informácií nájdete na webovej stránke http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/10-harmanecka-jaskyna
http://slovakia.travel/harmanecka-jaskyna

Foto: Michal Rengevič
Mapa

Hrad Ľupča

Okrem krásneho hradu, ukrýva ešte jednu významnú prírodnú pamiatku. Viete akú? Predsa Korvínovu lipu, pomenovanú vďaka Matejovi Korvínovi, ktorý pod ňou rád sedával. Nachádza sa na dolnom nádvorí a je stará vyše 700 rokov. To ju radí k NAJstarším lipám v Strednej Európe.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, obec Slovenská Ľupča
GPS: N48°45’56” E19°16’33”

Foto: Staudinger
Mapa

Kúpele Sliač

Vo svete sú známe 4 kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe a to v liečebných kúpeľoch na Sliači. Minerálne žriedla týchto kvalít sa používajú predovšetkým na liečbu chorôb obehového ústrojenstva, onkologických ochorení a ženských ochorení.
Kúpele Sliač ako jediné na Slovensku využívajú na liečbu unikátny prírodný žriedlový plyn, ktorého prevažnú časť tvorí oxid uhličitý,

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Zvolen, Sliač
GPS: N48°36’42” E19°9’42”

Foto: Kúpele Sliač
Mapa

Radvanský jarmok

Je nazývaný aj jarmok všetkých jarmokov. Je jedným z NAJstarších remeselníckych jarmokov na Slovensku, ktorého korene siahajú do polovice 17. storočia. Jarmok, kde kraľujú ľudové remeslá, je preslávený aj tým, že naň voľakedy chodil NAJslávnejší zbojník Juraj Jánošík.
Ak budete prechádzať námestím a dostanete vareškou po zadku, nehnevajte sa, ide o tradíciu

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, Banská Bystrica
GPS: N48°44’11” E19°8’46”

Foto: Staudinger
Mapa

Fujara

Je NAJskvostnejší slovenský ľudový hudobný nástroj, ktorý pochádza z oblasti v okolí dnešnej Slovenskej Ľupče. Je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly, ktoré boli veľmi známe a hojne rozšírené v Európe v 12. – 13. storočí. Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2005 v Paríži do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Foto: Staudinger

Vodný hrad Hronsek

Je NAJstaršia zachovaná dvojpodlažná kamenná stavba na Slovensku. Objekt pozostáva z 3 budov. Ich najväčšími skvostami sú nástenné maľby v interiéri. Vystavať ho dal rod Géczyovcov v 14. storočí. V súčasnosti je hrad po dlhom období chátrania v rekonštrukcii.

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, Obec Hronsek
GPS: 48,647998 19,157575

Foto: OOCR Stredné Slovensko
Mapa

OBJAV STREDNÉ SLOVENSKO, SLEDUJ NEWSLETTER